Zadzwoń do nas : 798 300 333

Darmowa dostawa na wszystko !

email : sklep@baby-zone.pl

Rowerek biegowy – czy warto kupić?

Rower biegowy jest idealny na rozpoczęcie przygody z bicyklami. Rowerek biegowy nie ma pedałów, więc jazda jest intuicyjna i niewymagająca . Za pomocą roweru biegowego dzieci uczą się utrzymać równowagę oraz utrwalają koordynację ruchową. Taki trening sprawia, że dzieci z łatwością przesiadają się później na tradycyjny dwukołowy rower.

Kiedy jest dobry czas na zakup roweru biegowego?

Rodzice coraz częściej decydują się na zakup rowerka biegowego dla swoich pociech w wieku około osiemnastu miesięcy. Takie modele są lekkie i stabilne, zazwyczaj posiadają boczne kółka. Ponadto rowery biegowe są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych dwukołowych rowerków. Dzieci uwielbiają ruch, a na rowerku biegowym przychodzi to naturalnie. Z łatwością też maluchy opanowują hamowanie czy manewrowanie kierownicą.  Dodatkową zaletą jest możliwość używania ich zarówno w domu, jak i na dworze, nawet na nierównych powierzchniach.

Jaki rowerek biegowy wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów rowerków biegowych, wykonanych z przeróżnych materiałów. Poniżej postaramy się pokrótce przybliżyć każdy z nich:
Plastikowe rowerki biegowe dla dzieci są idealne na początek przygody z rowerkami. Są one bezpieczne, zazwyczaj mają 3 lub 4 kółka dzięki czemu są stabilne. Dodatkowo takie rowerki są lekkie i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia oraz o ciekawych kształtach.
Drewniany rowerek biegowy dla dzieci są lekkie, ekologiczne jednak nie zawsze mają możliwości regulacji np. wysokości siodełka, przez co mogą być używane przez krótszy czas niż ich aluminiowe czy metalowe odpowiedniki.
Aluminiowy rowerek biegowy dla dzieci jest bardzo lekki, znacznie lżejszy od metalowego. Posiada dużo możliwości regulacji i ma większą odporność na działanie warunków atmosferycznych.
Metalowy rowerek biegowy dla dzieci jest znacznie cięższy od rowerów drewnianych i aluminiowych. Posiada liczne regulacje i udogodnienia dla dziecka.
Kompozytowy rowerek biegowy dla dzieci  zdecydowanie najlżejszy i najbardziej odporny na zniszczenie, nie zawsze jednak posiada regulacje ułatwiające komfort jazdy.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając rowerek biegowy?

Rozmiar rowerka jest jednym z najważniejszych kryteriów. Nieodpowiednio dobrana wielkość sprawi, że dziecku będzie niewygodnie. Na zbyt dużym lub zbyt małym rowerku łatwiej jest także o wypadek. Dziecko siedząc na rowerku biegowym, powinno całą stopą dotykać ziemi. Nie warto kupować zbyt dużego roweru, aby służył dziecku dłużej, bo jeśli dziecko nie dosięgnie stopami do ziemi, to nie będzie chciało korzystać z urządzenia. Przy doborze rozmiaru należy zmierzyć długość nogi dziecka i porównać ją z minimalną i maksymalną wysokością siodełka. Warto poszukać modelu z regulacja wysokości siodełka (zazwyczaj w zakresie do 10 cm), która pozwala na korzystanie z roweru długi czas.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj kółek. Na rynku są dostępne rowerki biegowe z opony piankowymi, które są lekkie, ciche i nie da się ich przebić, z drugiej strony jednak gorzej amortyzują i mają słabszą przyczepność. Znacznie bardziej komfortowe będą opony pompowane, które bardzo dobrze amortyzują, charakteryzuje je także lepsza przyczepność i łatwiej poruszać się na nich po nierównym terenie. Minusem jest ich jest nieco większa waga oraz konieczność pompowania jaki możliwość przebicia opony.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli hamulec na tylne koło. Najczęściej dzieci hamują za pomocą nóg, jednak z czasem opanują tą przydatną funkcję i zaczynają korzystać z hamulca ręcznego. Jest on przydatny ze względu na większe prędkości, które może osiągnąć dziecko, zjeżdżając np. z górki.

Ogranicznik skrętu kierownicy pozwala na zmniejszenie kąta skrętu kierownicy, co z jednej strony może zapobiec gwałtownemu, niekontrolowanemu skrętowi podczas szybszej jazdy, ale z drugiej strony podczas upadku lepiej, aby kierownica przekręcała się w “naturalny” sposób, gdyż jej zablokowanie może doprowadzić do zranienia dziecka. Zaleca się jednak zakup roweru biegowego z ogranicznikiem skrętu, ponieważ zapewni on większe bezpieczeństwo, a jazda na rowerze z tą funkcją będzie bardziej stabilna – szczególnie najmłodszym dzieciom łatwiej będzie się poruszać na rowerze z ogranicznikiem skrętu.

Rowerek biegowy będzie świetną alternatywą na wspólne spacery. Dzieci z chęcią uczą się tej nowej formy aktywności. Specjalna konstrukcja rowerków biegowych ułatwia naukę utrzymania równowagi i pozwala na intuicyjną, pełną radości jadę.

Dodaj komentarz
100% satysfakcji z zakupu!

Odpowiadamy na wszystkie pytania bardzo szybko.

Zwrot do 14 dni

Gwarantujemy bezpieczne zakupy.

Bezpieczne płatności

Paynow

Szybka dostawa

Na terenie całej Polski